۱۳۹۳/۰۹/۰۶

جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مانه‌ و سملقان

شهرستان مانه‌ و سملقان با بیش از ۹۵هزار نفر جمعیت، به مرکزیت شهر آشخانه، با وسعتی حدود شش هزار کیلومتر مربع در ورودی غربی استان خراسان شمالی و در مرز استان گلستان قرار دارد.


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مانه وسملقان، شهرستان مانه‌ و سملقان با بیش از ۹۵ هزار نفر جمعیت، به مرکزیت شهر آشخانه، با وسعتی حدود شش هزار کیلومتر مربع در ورودی غربی استان خراسان شمالی و در مرز استان گلستان قرار دارد. 
 
وجود دره‌های زیبا و پرشکوه رشته کوه آلاداغ نظیر "درکش" و تفرجگاه ییلاقی شیرآباد و شیرین‌دره، چشمه آب گرم مهمانک، ارتفاعات بزداغی و یامان داغی و موزه حیات وحش از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این منطقه است.
 
طبیعت زیبای سولگرد، غار کنه گرم و چشم‌اندازهای بکر و زیبای منطقه همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به این ناحیه جذب می‌کند.
 
وجود جنگل سبز بلوط در منطقه درکش و آبشار زیبای بیار از مناطق زیبا و بکر این شهرستان است.
 
جنگل درکش در این شهرستان تنها جنگل گونه درختی بلوط در شرق کشور است و از دل انگیزترین جاذبه‌های این شهرستان به شمار می‌آید.
 
وجود کوه‌های سر به فلک کشیده منطقه حفاظت شده قرخود و نیز چشمه‌های فراوان مانه‌وسملقان را به شهر صد چشمه استان خراسان شمالی تبدیل کرده است.
 
منطقه قرخود زیستگاه وحوشی چون قوچ و میش، خرس قهوه‌ای، آهو، پازن، تشی، کفتار و پرندگانی مانند کرکس، بحری، عقاب و شاهین است.
 
بر اساس نظر کارشناسان موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع، رویشگاه ارس در منطقه حفاظت شده قرخود از لحاظ کهنسالی حائز اهمیت ویژه است به طوری که در هیچ جای کشور مشابه آن وجود ندارد و در دنیا نیز شاید نتوان مشابهی برای آن پیدا کرد.
 
طبق مطالعات به عمل آمده توسط موسسه مذکور از بعضی ارتفاعات و دره‌های قرخود، بالغ بر ‪ ۱۳پایه کهنسال ارس به عنوان نمونه‌ای از این رویشگاه شناسایی و اطلاعات آن به ثبت رسیده است.
 
چنارهای کهنسال روستای باش‌کلاته و چنار کهنسال روستای اسپاخو از جمله درختان کهنسال این منطقه است.
 
رویش گونه‌های لاله واژگون با نام علمی ‪ Faitillaria raddeanaو به رنگهای زرد و قرمز نیز در مسیر بهکده رضوی و رباط قره‌بیل به طرف جنگل گلستان، در منطقه جنگلی درکش از دیگر چشم‌اندازهای زیبای بهاری این منطقه است.
 
غار بی‌بی قرخود، غار دره شفت، کلیسای اسپاخو، قلعه سنگی رباط، قلعه خرابه بادبر و امامزاده دلاور از جمله آثار تاریخی و باستانی این شهرستان است.
 
معبد سنگی و باستانی موسوم به کلیسا یا آتشکده اسپاخو از دیگر آثار تاریخی مانه‌وسملقان است که سالانه شمار زیادی از دوستداران فرهنگ و تاریخ از این بنا دیدن می‌کنند.
 
این بنا در مسیر جاده بجنورد - گلستان و 65کیلومتری غرب شهر آشخانه مرکز مانه‌ و سملقان بر روی تپه‌ای مرتفع، در دامنه جنگل‌های کاج و سرو در کنار دهکده اسپاخو بنا شده است.
 
در وجه تسمیه دهکده اسپاخو گفته می‌شود واژه "هسپ و اسپ" که نامی کهن و پهلوی است به مرور زمان دچار تغییر و تبدیل به "اسب" شده و طبق شواهد احتمالا این منطقه از خراسان شمالی در گذشته، محل پرورش اسب بوده که نام اسپاخو نیز برگرفته از آن است.
 
بنای سنگی اسپاخو در حقیقت پابرجاترین اثر باستانی سده‌های قبل از اسلام در خراسان پهناور است که از نگاه تاریخی اهمیت ویژه‌ای دارد.
 
با توجه به خصوصیات معماری و کاربرد مصالح، بویژه استفاده از سنگ، تیر و شیوه طاقسازی و قوسهای طاقها و موارد دیگر این بنا نظیر کارهای معماری مربوط به دوران اوایل ساسانی و حداکثر اوایل اسلام تا عصر آل‌بویه است.
 
دهکده زیبا و دیدنی درکش یکی از جاذبه‌های دل‌انگیز و کم‌نظیر گردشگری شهرستان مانه‌وسملقان است که بر دامنه کوه "یامان‌داغی" لمیده است.
 
طبیعت جنگلی و کوهستانی و وجود چشمه‌سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی‌ترین ذخیره‌گاه جنگلهای بلوط شرق کشور همه ساله علاقه مندان زیادی را به این منطقه می‌کشاند.
 
وجود باغهای میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه‌های مختلف حیات وحش، تپه‌های باستانی و چشم‌اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه‌ای خاص و بی‌مانند به این تفرجگاه بخشیده است.
 
این دهکده زیبا در ‪  جنوب غربی آشخانه با زیباییهای بسیار و جاذبه‌های فراوان قادر است هر مسافری را برای ساعتها محو تماشای خود کند.
 
انتهای پیام / 

منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۶۶۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
        
اخبار برگزیده