۱۳۹۵/۱۰/۰۶

جلسه کمیته مدیریت جامع آبخیزداری پروژه بین المللی منارید برگزار شد

صبح امروز جلسه کمیته مدیریت جامع آبخیزداری( پروژه بین المللی منارید )با حضور معاون آبخیزداری و مدیر هماهنگی پروژه منارید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و به ریاست معاون فرماندار در محل فرمانداری برگزار شد .


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان مانه و سملقان :رسول جهاندوست معاون فرماندار در این جلسه گفت: پروژه منارید در حوزه آبخیز سد شیرین دره در محدوده های شهرستان مانه و سملقان ، راز و جرگلان و بجنورد اجرا می شود.

وی گفت: این پروژه به عنوان پایلوت در 12استان کشور اجرا شده است.

وی همچنین تصریح کرد: از 160هزار هکتار اراضی اجرای این پروژه در استان 20درصد کاربری اراضی حوزه کشاورزی و 77درصد مربوط به حوزه منابع طبیعی است.

وی خاطرنشان کرد:هدف اصلی این پروژه توسعه مدیریت و یکپارچگی منابع طبیعی تجدید شونده با توجه به شرایط اقلیمی و محیط زیستی جهانی است.

جهاندوست یکی از اهداف طرح منارید را در منطقه شیرین دره تخریب شدید اراضی، فرسایش و سیل خیز بودن منطقه دانست.

وی افزود: این پروژه در 160هزار هکتار با 200 هزار دلار اجرا می شود.

معاون حوزه آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان خراسان شمالی گفت: این پروژه در دنیا باهدف محرومیت زدایی در منطقه اجرا می شود.

دکتر فرامرزی افزود: مهم ترین اهداف پروژه تقویت و توانمند سازی جامعه محلی با هدف کاهش وابستگی معیشت مردم به منابع طبیعی و محیط زیست است.

وی اظهار کرد: اشتغالزایی در منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر نیز در این پروژه دیده شده است.

استان خراسان شمالی دارای 2 میلیون و 832 هزار و 529 هکتار است که حدود 72 درصد آن را منابع طبیعی تجدید شونده به مساحت 2 میلیون و 330 هزار و 36 هکتار به خود اختصاص می دهد. 

از مجموع عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده استان 43 هزار و 455 هکتار آن شامل 21 درصد عرصه جنگلی و بیشه زارها، یک میلیون و 414 هزار و 850 هکتار حدود 70 درصد آن جزء اراضی مرتعی و سطحی و 183 هزار و 636 هکتار با 9 درصد فاقد پوشش گیاهی یا اراضی کویری است.


منبع : فرمانداری مانه و سملقان
تعداد بازدیدها : ۹۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
        
اخبار برگزیده